Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Na Papuy objeveny nové biologické druhy

( 4 Hlasů )
Nový druh květosavky objevený na Papuy, Foto: Bruce Beehler - CI Nový druh květosavky objevený na Papuy, Foto: Bruce Beehler - CI
Nový druh květosavky objevený na Papuy, Foto: Bruce Beehler - CI

Mezinárodní tým vědců objevil v pralesech pohoří Foja na Papuy téměř čtyřicet dosud neznámých druhů zvířat a rostlin. Mezi nově objevenými biologickými druhy je dvacet druhů žab, čtyři druhy motýlů, několik nových ptáků, palm a dalších rostlin. Vedoucí expedice Bruce Beehler z americké organizace Conservation International nové objevy nadšeně komentoval: ”Toto místo se nejvíc ze všech míst na planetě Zemi podobá rajské zahradě. V tomto pravděpodobně nejpůvodnějším ekosystému v celém asijsko-pacifickém regionu jsme nalezli desítky a možná i stovky nových druhů. Bylo až ohromující, kolik nového zde bylo. A to jsme jen škrábali na povrchu.”

Expedice indonéských, australských a amerických vědců se věnovala výzkumu pod vrcholkem 2200 metrů vysoké hory v pohoří Foja od 9. listopadu do 9. prosince minulého roku. Zkoumaná oblast, která se rozkládá asi na 300 000 hektarech, leží na horních svazích pohoří v nejvýchodnější a nejméně probádané indonéské provincii Papua. “Je zde nádherný, nedotčený a neobydlený prales bez jakékoliv známky lidské přítomnosti,” řekl Bruce Beehler. Podle jeho slov byli i místní lidé z kmene Kwerba a Papasena izolovaností regionu překvapeni. Tyto kmeny žijí v blízkosti moře a kolem svých vesnic mají dostatek příležitostí k lovu, takže nemají potřebu vydávat se za potravou výše do hor.

Nové objevy potvrdily pověst tohoto regionu jako jednoho z míst s nějvětším počtem biologických druhů na zemi. Hornatý terén zde umožnil vývoj několika stovek druhů, z nichž mnohé žijí pouze na malém území.

Jedním z prvních a také nejzajímavějších objevů vědecké výpravy byl druh ptáka živícího se medem s oranžovou skvrnou na hlavě a s lalokem pod každým okem. Dalším z nově objevených ptáků je rajka druhu Parotia berlepschi, známá jako “Berlepschův šestipáskový rajský pták” podle šesti jemných peříček na temeni hlavy. Tento pták se objevoval ve sbírkách z 19. století, ale o místu jeho výskytu nebylo doposud nic známo. “Bylo vzrušující, když dva z těchto ptáků, samička a sameček, které předtím ještě nikdo nikdy neviděl, přiletěli do našeho tábora a sameček předváděl samičce své peří přímo před zraky vědců,” popisoval Bruce Beehler, odborník na rajky.

Expedici se podařilo vyfotografovat také vzácného lemčíka žlutočelého, jak si zdobí svůj úkryt barevnými lesními plody, aby přilákal samičku.

Australský vědec Stephen Richards označil pohoří Foja jako jedno z míst, kde se nachází nejvíce obojživelníků a plazů v celém asijsko-pacifickém regionu. Jeden z nově objevených druhů žab měří pouze čtrnáct milimetrů.

Vědci našli i vzácného stromového klokana, který předtím nikdy nebyl v Indonésii spatřen.

Jedno ze zvířat, vzácná dlouhonosá ježura australská, o které zatím nemají biologové mnoho informací, dokonce vědcům dovolila, aby ji vzali do rukou. "Bylo úžasné, jak málo byla všechna tato zvířata ostražitá. V divoké přírodě se zvířata lidí bojí, ale to je naučené chování vyplývající z toho, že se již s člověkem setkali. V pohoří Foja se zdálo, že jim naše přítomnost vůbec nevadí,” řekl Bruce Beehler.

Tým našel také více než 150 druhů motýlů, z nichž pět je zcela nových. Odborník na motýli na Papue Bruder Henk řekl, že ještě nikdy nesesbíral tolik nových druhů na jednom místě v tak krátkém čase.

Kromě vzácných zvířat našel tým vědců také 24 druhů palem, z nichž pět bylo zatím neznámých. Jeden z těchto druhů byl dříve zaznamenán pouze v Thajsku, Malajsii, Kalimantanu, Molukách a Sulawesi. Několik dalších nově objevených rostlin, včetně ohromného rhododendronu s bílými květy, musí být teprve rozřazeno a klasifikováno. Botanici poznamenali, že tyto rostliny se vůbec nepodobaly tomu, s čím se doposud měli možnost setkat.

Nové objevy jsou převratné i proto, že již od roku 1939 nebyly na Papue objeveny žádné nové druhy ptáků. Než budou ale zvířata klasifikována jako nové druhy, musí se poznatky a dokumentační materiály expedice podrobit vědeckému zkoumání, které může trvat půl roku až několik let. Podle nezávislé organizace World Wild Fund for Nature nejsou ale objevy nových druhů v tomto regionu neobvyklé. Expedice už nyní plánuje, že se do oblasti v průběhu tohoto roku vrátí, aby pokračovala ve svém pátrání.