Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Putování neznámým Acehem

( 0 Hlasů )

Acežské dívky se učí v provizorní školní třídě, foto: Martin Točík Acežské dívky se učí v provizorní školní třídě, foto: Martin Točík
Acežské dívky se učí v provizorní školní třídě, foto: Martin Točík

Indonéská provincie Nanggroe Aceh Darussalam vstoupila do širšího povědomí české veřejnosti na konci roku 2004, kdy se k břehům severní části indonéského ostrova Sumatra a dalších oblastí Jihovýchodní a Jižní Asie přihnala ničivá vlna cunami, která jenom v Indonésii zmařila životy více než 150 tisíc lidí. Přestože zprávy z Acehu po několik týdnů plnily přední stránky českého tisku, jeho pohnutá historie, islámská kultura a zvyky jeho obyvatel zůstávají stále poměrně neznámé.

U příležitosti ročního výročí této tragédie pořádá občanské sdružení Tenggara ve čtvrtek 12. ledna 2006 od 19 hodin v karlínském klubu Podsklepeno komponovaný pořad s názvem Putování neznámým Acehem, který tuto nesmírně zajímavou část indonéského souostroví přiblíží. Výtěžek ze vstupného bude určen na pomoc obyvatelům provincie.


Na programu pořadu Putování neznámým Acehem bude několik krátkých přednášek s promítáním fotografií z Acehu před a po tsunami a ukázka indonéského tanečního umění - sumatránský tanec s talíři, Tari Piring.

Acežskou kulturu, náboženství, rodinu a architekturu představí studentka antropologie Anna Žaludová, která provincii v roce 2001 navštívila. V současné době zpracovává indonéské sbírky Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, které shromáždil lékař a cestovatel Pavel Durdík a připravuje výstavu na téma života a kultury obyvatel indonéského ostrova Nias.

Tomáš Petrů, spoluautor knihy Dějiny Indonésie, který se politické situaci v Acehu věnoval na stránkách českého tisku a vývoj posledních let několikrát komentoval také v rozhlasové stanici BBC, připravil návštěvníkům pořadu malý výlet do historie, který pomůže objasnit složitost postavení této těžce zkoušené oblasti v rámci indonéského unitárního státu.

foto: Martin Točík foto: Martin Točík
foto: Martin Točík
O životě v Acehu po úderu cunami, humanitární a rozvojové pomoci, které sdružení Tenggara jeho obyvatelům doposud poskytlo a svých dojmech z cesty do provincie v průběhu uplynulého roku promluví Martin Točík.

Důležitým aktérem večera bude Pavel Durdík, polozapomenutý přítel Vojty Náprstka, který v letech letech 1878 až 1883 sloužil u holandské koloniální armády jako lékař. Ze svého pracovního pobytu na Sumatře posílal dopisy s vtipnými postřehy o přírodních podmínkách, zvycích místních obyvatel a jejich houževnatém boji s holandskými kolonizátory, které publikoval v knize Pět let na Sumatře. Více informací o tomto všestranném českém lékaři najdete v tomto článku.

Na obnovu této poničené části Indonésie, která bývá často označována jako země, kde nepřestala téct krev a slzy, budou moci návštěvníci přispět zakoupením vstupenky v různých hodnotách - bronzové za 60 Kč, stříbrné za 100 Kč nebo zlaté za 150 Kč.

Klub Podsklepeno sídlí na Karlínském náměstí 7, Praha 8 - Karlín. Ze stanice metra Florenc jezdí tramvaje číslo 8 a 24, výstup na první zastávce Karlínské náměstí. Odtud pěšky první ulicí ve směru jízdy doprava směrem na Karlínské náměstí. Klub Podsklepeno najdete za kostelem, vedle žlutě omítnuté budovy Domu dětí a mládeže Karlínské spektrum. Vchod do klubu je po pravé straně budovy. Mapa

Více informací o klubu Podsklepeno najdete na internetových stránkách www.podsklepeno.ddmpraha.cz.

Za pomoc na přípravě pořadu děkujeme Tropickému skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě v Praze.


Putování neznámým Acehem - čtvrtek 12. ledna 2005 - 19 hodin - Klub Podsklepeno