Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Sedmero zásad správného cestovatele ve vztahu k letenkám - do JV Asie i jinam

( 3 Hlasů )

Image Image Chcete vědět, jak by se měl chovat zodpovědný člověk, který chce předcházet problémům s letenkami? Pak si přečtěte následující doporučení !

1. Všechno si vždy pečlivě kontrolujte !! To je ta nejdůležitější zásada. Vše začíná již při samotné rezervaci letenek.

  • zkontrolujte si pečlivě svá jména a příjmení a i pořadí a pohlaví (MR/ MRS) - vše by mělo být jako v pase

  • zkontrolujte si, že na rezervaci máte opravdu ta letiště, které jste tam chtěli mít

  • zkontrolujte si odletové časy v jednotlivých segmentech, už jsem slyšel i o případech, kdy Vám pracovník nabookoval takový čas, že jste ještě na daném přestupovém letišti nemohli ani být.

2. Již při rezervaci na sebe předejte kontakty, pokud toto neuděláte, sami si přiděláváte problémy. Ideální kontakt je mobilní telefon a mezinárodní email(čili ten, který si můžete přečíst všude na světě - ne tedy nějaký firemní, jako třeba Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ). Pokud se stane něco s letenkou před odletem, kontaktují Vás většinou telefonicky, pokud po odletu, tak na emailu.

 

3. Ověřte si, zda se musí rekonfirmovat zpáteční let. Někdy je toto povinnost (např. Qatar Airways) a zjistěte si, jak se to dělá. Většinou se potvrzují lety telefonicky.

 

4. Vždy byste se měli přesvědčit i sami, jestli se s rezervací něco nestalo. Je to velmi jednoduché. Na všechny rezervace, které byly prodány v systému AMADEUS, se můžete podívat na www.checkmytrip.com, kde zadáte kód rezervace a příjmení. Vyjede Vám aktuální stav rezervace. Pokud se liší od stavu, který máte na letence, ihned se ptejte svého dodavatele či letecké společnosti, co máte dělat. Někdy je potřeba si zajít letenku přepsat, někdy to potřeba není (zjistěte si tedy i adresu zastoupení letecké společnosti v zahraničí). Ideální doba, kdy kontrolovat letenku, je tři dny před odletem a tři dny před návratem.

 

5. Zeptejte se na podmínky dané letenky, jestli se dá stornovat a změnit a kolik to stojí. Od 1.1. 2005 platíte nejenom poplatek letecké společnosti, ale i poplatek kanceláře, která Vám změnu/storno udělá (pokud není uvedeno jinak).

 

6. Zjistěte si, do kdy je letenky nutné zaplatit a tento termín se snažte dodržet. Pokud to nestihnete, rezervace propadne a pak už nemusíte místa za stejnou cenu najít.

 

7. Pokud jde letenka prodat elektronicky, využijte této možnosti. Papírové letenky se stávají přežitkem. Elektronická letenka Vám přijde do emailu, vy si ji vytisknete a pak s tímto potvrzením přicházíte na check-in(ovšem odbavit by Vás měli i jen na základě kódu a jména). Elektronická letenka má jenom výhody. Nemůžete ji zapomenout, ztratit, nemůže Vám ji nikdo ukradnout a v mnohým případech je také levnější, protože za papírové letenky se začínají vybírat dodatečné poplatky.

 

Autor je spolupracovníkem sdružení Tenggara a zprostředkovatelem letenek.

 

Publikováno: 7 roků 8 měsíců Od Verunka007 #30206
Verunka007's Avatar
mela bych jeste bod 8. a to KREDITNI KARTA
pokud kupujete letenku online, tak nezapomente vzit s sebou i kartu, kt. ste letenku platili.. my bohuzel toto info nemeli, poradne sme si neprecetli na letence mala pismenka a i kdyz tam bylo napsano, ze v pripade nepredlozeni karty, Vas nemusi pustit do letadla nebo muzou chtit extra fee, tak nas tam opravdu nepustili a tim nase x mesicu planovana dovolena skoncila :( meli sme letet s QATARem z Vidne do Jakarty, druhy den sme se s nimi dohadovali i v officu, ale bohuzel to vypada, ze nic zpet nedostaneme a tim padem misto nasi dovolene budeme sedet doma, protoze navic dalsich cca 18-20k/ os na dalsi letenku nemame :(
byla to velmi draha zkusenost, proto se s ni chci podelit, aby neci dovolena neskoncila take driv nez stihla poradne zacit...
Necekala bych, ze se neco takoveho muze stat u "NEJ" spolecnosti na trhu :(
Publikováno: 7 roků 8 měsíců Od Tok #30207
Tok's Avatar
Ten článek je nyní po 7 letech už dosti zastaralý. Nicméně dobře, že si oživila toto téma. A varovala některé případné následovníky v tvém omylu.

Stalo se mi něco podobného, ale na lince Turkish Airlines z Prahy přes Istanbul do Díllí. Prý je to všude během rezervace a platby uváděno, že se kreditní karta má nosit.

Nakonec se úředník v prodejně letenek Turkish Airlines obměkčil, a svolil k odbavení. Předtím vyhrožoval, že budeme muset letenky zaplatit znovu a zažádat o vrácení platby kreditní kartou. Že by společnost platbu nevrátila, snad nehrozilo.

Vím, že Qatar je striktní v různých svých opatřeních, už s ním mám také různé zkušenosti (např. prověřování víz), ale tak daleko to nedošlo.

Kreditní kartu jsem při vyřizování hypotéky musel zrušit a už jí neobnovím, jsou s tím spojené jedině problémy. Nevím, jak by to ale dopadlo v případě DEBETNÍ karty. Byl by to rozdíl?

Je to ale skutečně nemilá věc - máš mé pochopení.
Publikováno: 7 roků 8 měsíců Od Verunka007 #30209
Verunka007's Avatar
mam jeden rychly dota: zitra odletame na dovolenou a mame koupenou hromadnou letenku...
bohuzel kamaradka dnes skoncila v nemocnici a nebude s nami moci letet...

nebude nejaky problem na check-inu, kdyz poletime 2 misto 3?
btw letime s QATAR Airways z Vidne

predem moooc diky Veronika
Publikováno: 7 roků 8 měsíců Od Tok #30210
Tok's Avatar
Doufám, že ne... poletíte 2... jen je otázkou, zda 3. letenka zcela propadne.