Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Tenggara uspořádala taneční seminář

( 0 Hlasů )

S nápadem uspořádat pro několik středoškolských studentů seminář indonéských tanců oslovila Tenggaru před pár měsíci Blanka Tatarová, profesorka angličtiny a dramatické výchovy na Dvořákově gymnáziu a Obchodní akademii v Kralupech nad Vltavou. Nebylo to poprvé, co nás kontaktovala škola z města necelých 30 km severně od Prahy: ještě než jsme oficiálně zastřešili své aktivity založením občanského sdružení, uspořádali jsme v červnu minulého roku v místním gymnáziu den věnovaný Indonésii a jejím kulturám...


..Po prosincové katastrofě v jihovýchodní a jižní Asii věnovaly dvě kralupské školy Tenggaře finanční prostředky na realizování přímé pomoci v tsunami nejvíce postižené indonéské provincii Aceh. Zástupci Tenggary zavítali do Kralup, aby dar osobně přebrali a povídali si se studenty a jejich profesory o Indonésii a aktuální situaci v oblasti, kde následkem katastrofy zemřelo více než 150 000 lidí.

Z Blančina nápadu jsme měli radost o to větší, že taneční seminář byl pouze jednou z několika aktivit třídenního školního projektu zaměřeného na smyslové poznání Indonésie. Jak nám Blanka objasnila, studenti se budou v rámci projektu zabývat dramatizací indonéské legendy, seznámí se se stínovým divadlem, uvaří si indonéské jídlo a navštíví pavilón indonéské džungle v trojské zoo. Po společné domluvě jsme o spolupráci při realizaci semináře požádali Indonéské velvyslanectví v Praze, které nám vyšlo vstříc a kromě bezplatného poskytnutí prostoru pro konání semináře připravilo pro studentky malé občerstvení.

V pátek 24. června přivedla Blanka sedm studentek do pražské ulice Nad Buďánkami, kde už čekala instruktorka indonéských tanců a členka sdružení Tenggara Lucie Solfronková, stylově oblečená do zeleného javánského sarongu s květinovými vzory, a paní Jani M. Sasanti, třetí tajemnice Indonéského velvyslanectví. Po krátkém přivítání si dívky bez otálení vyndaly z batohů a tašek dlouhé šály, které měly nahrazovat úzký pruh látky slendang, jednu ze základních součástí výbavy javánských tanečnic, posadily se do kruhu a začaly se s mapou v ruce seznamovat s indonéským souostrovím a různými druhy lokálních tanců.

Lucie vysvětlovala, jak tance reflektují zvyky a prostředí, ve kterém lidé žijí: obyvatelé džunglí pokrytého Kalimantanu napodobují ve svých tancích zvířata, pohyby spojené se zemědělskými aktivitami jako je například sázení rýže nebo obdělávání políček jsou běžným rysem tanců na ostrově Sulawesi, v muslimském Acehu tanečníci zpívají melodie velebící Alláha a tance kmene Minangkabau ze Západní Sumatry jsou oproti javánským tancům velmi dynamické. Společným prvkem mnoha indonéských tanců jsou pohyby převzaté z bojových umění, především ze specificky indonéského bojového umění zvaného pencak silat.

Lucie své vyprávění doprovodila názornými ukázkami a pak vyzvala dívky, aby se k ní připojily. Během chvilky kroužilo v aule velvyslanectví devět pávů, kteří se chlubili svým nádherně zbarveným peřím. Při tanci Merak (paví tanec) se musí dbát na vznešenost pohybů, zdůrazňovala Lucie a proplouvala majestátně prostorem. Největší nadšení vyvolal sumatránský tanec s talíři (Tari Piring), při kterém drží tanečnice v každé ruce talíř a za doprovodu hudby jimi krouží kolem celého těla, zvedají je nad hlavu a vůbec s nimi nebezpečně mávají do všech světových stran, aby je na závěr vystoupení před zrakem užaslých diváků s velkým třeskem rozbily. Tanec Kuda Lumping, při kterém se tanečníci dostanou do transu a pak se bez projevu jakékoliv bolesti procházejí po skleněných nebo keramických střepech, Lucie do repertoáru semináře zařadit neplánovala, a proto si dívky vyzkoušely Tari Piring pouze s plastovými obaly od cédéček. I tak ale zažívaly studentky horké chvilky - mít v ruce keramické talíře, měly by štěstí na několik dalších dnů zaručené.

Stejně jako ve stínovém divadle vystupují v mnoha indonéských tancích kladné a záporné charaktery, hrdinové a démoni. Divák rozezná jednotlivé postavy podle líčení, účesu, oblečení a prudkosti či ladnosti pohybů. Aby si studentky dokázaly lépe představit, jak takové líčení vypadá, proměnila Lucie tvář jedné z nich tak, aby vypadala jako hrdinka eposu Rámájana. Správné líčení je vědou samo o sobě, která si kromě zručnosti a znalostí vyžaduje také řádnou dávku trpělivosti (líčením na jedno vystoupení stráví tanečnice i více než hodinu), mnohem jednodušší je obléci si typický indonéský oděv sarong, široký pruh látky, který si muži i ženy po celém souostroví obtáčejí kolem těla od pasu dolů. Lucie ale upozornila, že se mužský a ženský styl vázání sarongu liší: ženy uvazují látku tak, aby byl její cíp umístěn v přední části těla, zatímco u mužů končí látka na boku.

Po téměř dvouhodinovém výkladu a krátkém občerstvení indonéskými dobrotami vystoupila balijská tanečnice Mira Novianty s palácovým tancem Legong Kraton. Střípky poznání o indonéských tancích se slepily dohromady okamžitě, když zazněly první tóny balijského gamelanu a Mira udělala v mírném podřepu několik drobných tanečních kroků. Její výkon a usměvavé české "děkuji", si zasloužilo nadšený potlesk. Mira pak studentkám ochotně vysvětlovala, jaký název a funkci mají jednotlivé části jejího barevného kostýmu, který se přece jenom trošku liší od tanečního oděvu na rodném Bali. Na Bali se totiž tanečnice zdobí čerstvými květinami, v dalekých Čechách musí přírodní krásu nahradit umělá hmota. Přesto si ale zlatem bohatě zdobený kostým získal obdivné pohledy přítomných mladých slečen.

Když se všechny účastnice semináře vyfotily na památku s exotickou tanečnicí a instruktorkou semináře, byl čas k odchodu. Nebylo to ale jistě naposledy, kdy Tenggara pořádala podobný seminář.

Pokud budete mít zájem naučit se indonéské tance nebo pozvat indonéské tanečnice do Vaší školy či instituce, kontaktujte nás na emailové adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Iinformace o vystoupení indonéských tanečnic a dalších kulturních pořadech zaměřených na Indonésii a Jihovýchodní Asii najdete na naší webové stránce www.tenggara.net.