Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Víza po příjezdu pro další země EU a Středního Východu

( 0 Hlasů )

Cestovní pas ČR, zdroj: MV ČR Cestovní pas ČR, zdroj: MV ČR
Cestovní pas ČR, zdroj: MV ČR

Indonéská vláda se rozhodla udělovat občanům dalších třinácti zemí v Evropě a na Středním Východě vízum po příjezdu (visa-on-arrival) a přilákat tak více turistů k návštěvě souostroví. Státní ministr kultury a turismu Jero Wacik uvedl, že si vláda stanovila za cíl, aby tento rok navštívilo Indonésii více než šest miliónů turistů. V minulém roce přijelo do Indonésie asi 5,3 miliónu turistů, jejichž pobyt přinesl Indonésii zisk ve výši 5,3 miliard amerických dolarů.

Česká republika se však zatím na seznamu neobjevila, a zatím ani není známo, že by Indonésie o tomto pro české občany vstřícném kroku uvažovala.


Rozhodnutí zjednodušit vízové řízení pro několik dalších zemí přichází po té, co USA a Austrálie vydaly varování před cestami do Indonésie kvůli hrozbě teroristického útoku a ve městě Tentena na Středním Sulawesi vybuchla bomba, která si vyžádala více než dvacet obětí. Jero Wacik ale odmítl, že by tyto události ovlivnily indonéský turistický sektor.
O vízum po příjezdu nyní mohou nově zažádat i občané Indie, Saudská Arábie, Kuwaitu, Belgie, Španělska, Portugalska, Ruska, Egypta, Rakouska, Irska, Kataru, Řecka a Lucemburska. Celkový počet zemí, jejichž občané mají možnost zažádat o tento typ víza se zvýšil na 33.
Státní ministr Jero Wacik také oznámil, že vláda uvažuje o udělování víza po příjezdu občanům Nizozemska a Švédska. Podle nejmenovaných zdrojů Indonésie tento krok zatím neučinila z obav před vstupem separatistů z Moluk a Acehu, kteří žijí v těchto zemích, na její území.
Kolem dvanácti tisíc vojáků se svými rodinami emigrovalo do Nizozemí po té, co se indonéské vládě podařilo v listopadu 1950 potlačit jejich pokus o vyhlášení samostatné Republiky Jižních Moluk (Republik Moluku Selatan) v Ambonu. Ve Švédsku, kde Indonésie nemá již od minulého roku obsazený post velvyslance, našli azyl vůdci Hnutí za svobodný Aceh (GAM).
Vízum po příjezdu je nyní platné šest nebo třicet dnů. Šestidenní vízum stojí 10 USD, cena třicetidenního je 25 USD.