Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Případ dětské obrny v Indonésii: vláda chystá rozsáhlé očkování

( 0 Hlasů )

Indonéská ministryně zdravotnictví Siti Fadilah Supari a malá oběť obrny. Foto: www.pikiran-rakyat.com Indonéská ministryně zdravotnictví Siti Fadilah Supari a malá oběť obrny. Foto: www.pikiran-rakyat.com
Indonéská ministryně zdravotnictví Siti Fadilah Supari a malá oběť obrny. Foto: www.pikiran-rakyat.com

Indonéská vláda rozhodla, že nechá do července tohoto roku očkovat až 5,2 miliónů dětí do věku pěti let proti dětské obrně (poliomyelitis). Reagovala tak na případ dvacetiměsíční holčičky z vesnice Girijaya v kraji Sukabumi na Západní Jávě, u které byla nemoc diagnostikována v únoru tohoto roku. Jedná se o první případ dětské obrny v Indonésii od roku 1995.


Podle dostupných informací se holčička nakazila africkým kmenem obrny, který byl diagnostikován mj. i v Saudské Arábii. Dr. Bardan Rana ze Světové zdravotnické organizace (WHO) řekl, že indonéská vláda dělá vše potřebné, aby rozšíření nemoci zabránila. Od roku 2003 se v patnácti zemích, kde byla dříve dětská obrna vymýcena, tato nemoc znovu objevila. Odborníci dávají výskyt nemoci do souvislosti s několikaměsíčním bojkotem očkovací látky proti dětské obrně v Nigérii. Místní islámští duchovní totiž tvrdili, že vakcína je součástí amerického plánu, jak způsobit u nigerijských muslimů neplodnost nebo je nakazit virem HIV. Brzy poté se dětská obrna objevila v Súdánu, Saudské Arábii a dalších zemích Afriky a Středního Východu. Ze Saudské Arábiie pak byla obrna zřejmě přenesena do Indonésie prostřednictvím muslimských poutníků nebo indonéských zahraničních pracovníků pracujících v této oblasti.

Podle údajů WHO onemocnělo v minulém roce dětskou obrnou 1267 lidí na celém světě. Ještě v roce 1988 to bylo až 350 000 osob ročně. Obrna se endemicky vyskytuje nyní pouze v Afghánistánu, Pákistánu, Indii, Egyptě, Nigérii a Nigeru.

AKTUALIZACE: Na Západní Jávě diagnostikovány další případy dětské obrny

Ve středu 4.5.2005 Indonésie potvrdila další případ dětské obrny v provincii Západní Jáva. Nemoc byla diagnostikována ve stejné vesnici, kde došlo k prvnímu výskytu nemoci. Indonéské úřady však ujišťují, že se jim podaří rozšíření nemoci předejít. Ihned po objevení prvního případu začali zdravotníci očkovat děti ve vesnici a jejím okolí, indonéská vláda plánuje hromadné očkování dětí mladších pěti let. V Indonésii je očkováno proti dětské obrně 90 procent dětí, provincie Západní Jáva však patří k oblastem, kde je proti nemoci chráněno pouze 55 procent dětské populace.

Ve čtvrtek 5. května byly v provincii Západní Jáva potvrzeny další tři případy dětské obrny. Nemocné děti pocházejí z okolí vesnice Girijaya v blízkosti města Sukabumi, kde byla nemoc diagnostikována nejdříve. Nemoc se u dětí projevila ochrnutím, které může přejít v nevyléčitelný stav a v některých případech způsobit dokonce i smrt. Očkování proti dětské obrně se podle ministerstva zdravotnictví zaměří především na hustě osídlené provincie Západní Jáva a Banten a hlavní město Jakarta a jeho okolí. Podle ministryně zdravornictví, Siti Fadilah Supari, však vláda však chystá i celoplošné očkování.