Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Severozápadní Sumatru postihlo další zemětřesení

( 2 Hlasů )

Epicentrum zemětřesení mezi ostrovy Nias a Simeulue. Zdroj: BBC Epicentrum zemětřesení mezi ostrovy Nias a Simeulue. Zdroj: BBC
Epicentrum zemětřesení mezi ostrovy Nias a Simeulue. Zdroj: BBC

Ostrov Sumatru a přilehlé ostrovy postihlo další silné zemětřesení o síle až 8,7 stupňů Richterovy stupnice.

Podle US Geological Survey bylo epicentrum mezi ostrovy Nias a Simeulue, 200 km severozápadně od města Sibolga v provincii Severní Sumatra. Oblast tentokrát nezasáhla ničivá vlna tsunami jako 26. prosince 2004, avšak škody a oběti na životech jsou značné.


 

Spolupracovnice sdružení Tenggara, Michaela Kupková, nacházející se momentálně na humanitární misi na severním pobřeží Sumatry ve městě Banda Acehu nám potvrdila, že v pondělí 28.3.2005 cca v 18.00 h našeho času se silně roztřásla zem a lidé vybíhali na ulici a běželi směrem od moře. Podle jejích slov v této oblasti nedošlo k dramatickým škodám ani bezprostředním ztrátám na životech.

Jak v Banda Acehu, tak i v ostatních oblastech provincie byli po častých "menších" zemětřeseních lidé po dřívějších zkušenostech již lépe připraveni. Navíc, epicentrum zemětřesení nebylo v tomto případě tak blízko a nacházelo se poněkud jižněji, na hranicích provincií Aceh a Severní Sumatra.

Bohužel, v oblasti epicentra jsou hlášeny veliké škody a oběti na životech. Nejhůře byl postižen ostrov Nias - konkrétně jeho severní a východní část, zasažen byl i ostrov Simelue (velmi poničený již prosincovým zemětřesením a následnou tsunami) a souostroví Pulau Banyak.

Hlavní město ostrova (a kraje) Nias, Gunung Sitoli, je ze 70% zničeno nebo těžce požkozeno.

Celkový počet obětí je podle nejnovějších odhadů OSN přibližně 1300 lidí.

Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono odložil naplánovanou státní návštěvu Austrálie a 31.března navštívil postižený Nias, kde se zúčastnil společné modlitby za oběti nejnovější přírodní katastrofy.

Do záchranných prací se opět zapojili i záchranáři z Austrálie, Singapuru, Malajsie, Japonska a dalších zemí.

Představitel OSN pro krizové situace, Jan Egeland, ocenil lépe fungující systém včasné výstrahy a evakuace, která probíhala např. v Thajsku a na Srí Lance.

O dalších zjistitelných podrobnostech Vás budeme v nejbližší době informovat.