Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Nová vízová politika Indonéské republiky

( 0 Hlasů )

Cestovní pas ČR, zdroj: MV ČR Cestovní pas ČR, zdroj: MV ČR
Cestovní pas ČR, zdroj: MV ČR

Vláda plánuje zrušit bezvízovou službu pro vybrané země mimo ASEAN, zavést službu poskytnutí víza po příjezdu do země a také prodloužení maximální doby pobytu v zemi. Jak uvedl indonéský ministr kultury a turismu Jero Wacik, důvodem ke zrušení bezvízového styku s „určitými státy“, mimo ASEAN, byly hlavně „bezpečnostní důvody“.


Poslední usnesení k vízové politice vydala bývalá prezidentka Megawati Sukarnoputri 1. února 2004, kdy začal platit bezvízový styk pro občany Thajska, Malajsie, Singapuru, Bruneje, Filipín, Hongkongu, Makaa, Chile, Maroka, Peru a Vietnamu.

Podle nové vízové politiky na seznam zemí - s možností žádat o víza až po příjezdu do Indonésie - přibude dalších 16 zemí, tím odpadne povinnost vyřizovat víza již na konzulátech v domovských zemích, jako jsou např.: Saúdská Arábie, Nizozemí, Rakousko, Irsko, Čína, Indie, Kuwait a Egypt. Navíc dojde k prodloužení doby pobytu ze současných tří dnů na jeden týden (vízum za 10 USD) a z 30 dnů na 60 (25 USD).

V současné době se služba poskytnutí víza po přijezdu do země umožňuje občanům těchto států; Argentina, Austrálie, Brazílie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Japonsko, Jižní Afrika, Jižní Korea, Kanada, Maďarsko, Německo, Norsko, Spojené Arabské Emiráty, Spojené Státy Americké, Taiwan a Velká Británie.

Urychlení vydávání víz by měla napomoci i další, technická opatření, jako zřízení více přepážek vydávání víz na letištích. Indonésie od opatření očekává větší počet turistů, odhadem asi 6 miliónů cizinců (oproti 5,3 mil. za rok 2004).

Pro občany České republiky tato opatření prozatím žádné změný nepřinášejí.

Více informací o podmínkách pro návštěvu Indonésie naleznete na stránkách Indonéského velvyslanectví.