Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

"Spím jako mrtvola" Dopis od našeho spolupracovníka z Acehu

( 0 Hlasů )

Skupina dobrovolníků vyprošťuje ve městě Banda Aceh z trosek nebožtíka Skupina dobrovolníků vyprošťuje ve městě Banda Aceh z trosek nebožtíka
Skupina dobrovolníků vyprošťuje ve městě Banda Aceh z trosek nebožtíka

Po několika týdnech přinášíme první pozitivní zprávy. Ve městě Banda Aceh byl opět zprovozněn Internet, což výrazně napomáhá naší komunikaci s místními dobrovolníky. Sdružení Tenggara zůstává nadále jedinou českou organizací, která pracuje v Indonésii a přímo se podílí na obnově nejhůře postiženého Acehu. Našim dobrovolníkům jsme odeslali dalších cca 30.000 Kč ze sbírky, na kterou přispěli kromě našich členů i naši přátelé, kolegové a čtenáři serveru Tenggara.net.


Podle informací našeho terénního pracovníka Murtaly vzniká v současné době operativní tým čtyř pracovníků, kteří budou pod vlajkou sdružení Tenggara koordinovat místní aktivity dobrovolníků, zajišťovat základní pomoc v oblasti Kaleung, Lamno a Lhok Kruet na severozápadním pobřeží Acehu, kam aktivity mezinárodní humanitární organizace nedosáhnou. Za současného stavu, kdy je pohyb cizinců mimo město Banda Aceh silně regulován, jsou aktivity místních organizací a dobrovolníků jedinou možností, jak do těchto oblastí pomoc dopravit. Kromě distribuce základních potravin tento tým rovněž vytipuje nejvhodnější lokality, ve kterých se pokusíme obnovit základní školní výuku.
Pro bližší ilustraci přikládáme poslední e-mail od Murtaly:

Ahoj kamarádi,

Rád bych měl všechna vaše jména, protože chci vytvořit místní tým z mých kamarádů, sestávající se asi ze 4 lidí, kteří by zde jménem přátel sdružení Tenggara pracovali. Co vy na to?

Až do svátků lebaran hari haji (svátek poutníků do Mekky) budu stále pracovat na evakuaci mrtvých těl. Z Banda Acehu se dostanu až po pátku Idul Adha (21.1.2005). Pojedu rovnou do Lamno, protože jsem zažádal o milion rupií z STSI v Padang Panjang, abych tam mohl odvézt potraviny. Někteří z uprchlíků v oblasti Kaleung doposud nedostali žádnou pomoc z humanitárních stanic, takže přicházejí a žádají pomoc osobně. Také se chystám do Lhok Kruet, kde je situace momentálně mimořádně obtížná.

Veškeré dary, které jsem od přátel z Tenggary obdržel, předám uprchlíkům vaším jménem. Od ostatních známých a humanitárních stanic je pomoc obvykle anonymní, když přijdu a zboží vyžádám, je mi vydáno jako členovi dobrovolného evakuačního týmu. Poté je tedy jenom v mých rukou a také v rukou přátel od dětství, se kterými evakuujeme.

Lokalita, kde moje skupinka v počtu čtyř lidí pracuje, je v oblasti Lamno. Naším úkolem je dovézt potraviny z Banda Acehu a ihned rozdělit mezi potřebné. Používáme malou dřevěnou rybářskou loď. Veškeré výdaje pro potřeby čtyřčlenného týmu budeme také dokumentovat.

Na pomoc je tu možné utratit nekonečné množství peněz během jediného dne.

Co se týče výuky, v Banda Acehu se zřejmě všechny zničené školní budovy opravovat nebudou, děti se spíše budou stěhovat do jiných škol.

Už jsem připravil knihy a psací potřeby pro 28 dětí základních škol. Také jsem potkal studentku střední školy ze třetího ročníku, která bude dělat maturitu. Požádala mne, abych jí pomohl okopírovat knihy a materiály. Moc se chtějí učit a číst, ale nemají z čeho, nic jim nezbylo. Slíbil jsem jí, že během dvou dní jí pomůžeme, prostředky mám, prodal jsem v Padang Panjang svůj počítač, pro milovaný domov, a také nenáviděný, nejsmutnější, nejjj...

Je dobře, že se přispívá na vzdělání, rád bych vyučoval acežské tance děti ze základních škol, které musely opustit domovy, ale až tak za měsíc nebo za dva.

Myslím si, že v této fázi je práce v Acehu velmi mnoho, začínáme vlastně úplně od nuly.

1. evakuace s přáteli v Banda Acehu bude probíhat až do svátků
2. poté se spojíme s dobrovolníky z Jakarty a pojedeme do oblasti Lamno
3. v Lamno budu pracovat pro přátele z Tenggary 5 dní, rozdávat léky a potraviny
4. zaměřím se na záležitost výuky, především na děti ZŠ

Až přijede Míša, předám jí kompletní hlášení s fotkami a další dokumentací. Ohledně zprávy o výdajích není problém poslat ji přímo na váš e-mail.

V nejbližší době se všechny humanitární stanice budou přesunovat do západních částí Acehu, kde je situace zdaleka nejhorší. Také v okrese Aceh Besar je mnoho uprchlíků, především z oblasti Lamno a dalších postižených míst na západě. Pokusím se najít lokalitu, která by pro vás byla nejlepší. Mnoho lidí chce pomáhat a pracovat a já také často žádám ostatní o pomoc. Každý den evakuuji oběti, telefonuji kamarádům, aby přinesli jídlo nám a jiní jej pak nesou uprchlíkům. V noci spím jako mrtvola :-)

Murtala