Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Priorita humanitární pomoci před dlouhotrvajícím konfliktem?

( 0 Hlasů )

Vedení separatistického Hnutí za nezávislý Aceh (GAM) vyzývá k jednání o neútočení s indonéskou vládou. V prohlášení toto stanovisko uvedl Mahmud Malik, ministerský předseda vlády rebelů. Prohlásil, že jeho lidé jsou ochotni jednat s Jakartou, aby tak rozptýlili obavy indonéské vlády o bezpečnost cizích humanitárních pracovníků operujících v Acehu při evakuačních pracích odklízejících následky nedávného ničivého zemětřesení a následných tsunami.

„Jsme připraveni setkat se (s Indonésií), abychom se mohli dohodnout na optimálním postupu, který by zajistil úspěšný klid zbraní a snížil tak utrpení acežského lidu“, řekl.

Toto prohlášení je zřejmě reakcí na včerejší restrikční prohlášení indonéského presidenta Susilo Bambang Yudhoyona vztahující se na cizí státní příslušníky operující v postižené oblasti, která byla v době před neštěstím uzavřena z důvodu vojenských operací indonéské armády, zahájených v květnu 2003. President požaduje, aby se veškeré cizí vojenské jednotky, které zde pomáhají, stáhly z území nejpozději do 26. března 2005. Další omezení byla vydána na volný pohyb cizích humanitárních pracovníků a dobrovolníků pomáhajících v tzv. šedých a černých zónách. Všichni cizinci musí žádat o povolení a předložit přesný návrh plánovaných aktiv v postižené oblasti vedení indonéské armády sídlícímu v Banda Acehu, správním centru provincie. Důvodem k tomuto jednání je údajná obava o bezpečnost cizinců a jejich ochrana před útoky separatistických jednotek.

„Pracovníci tak mohou čekat hodiny až dny, než bude jejich žádost o možnost pracovat v oblastech, které jsou indonéskou armádou stále ještě považovány za nebezpečné, vyřízena“, řekl velitel záchranných operací v Acehu Budi Atmaji. Tento krok byl kritizován některými humanitárními pracovníky, že se tak může zpozdit potřebná pomoc v odlehlejších oblastech.

Nedávno armáda prohlásila, že konvoje s humanitární pomocí byly přepadeny a člen lékařské pomoci zajat separatisty. Tyto domněnky však nebyly nezávisle ověřeny.
World Food Program, jedna z velkých organizací spadajících pod program OSN, včera prohlásila, že od počátku jejího působení v oblasti po ničivé události nebyla terčem útoků GAMu a neměla jakékoliv problémy související s bezpečností jejích pracovníků.

Atmaji odmítl, že by nová nařízení byla snahou kontrolovat pohyb humanitárních pracovníků. Mají prý zajistit koordinaci a efektivnost působení organizací, které v oblasti pomáhají.

Oficiální indonéské složky varovaly před možnými únosy humanitárních pracovníků, přestože vedení separatistického hnutí se veřejně od této možnosti distancovalo. Spekulace o různých událostech, jako je střelba na indonéského zdravotníka či únos humanitárního pracovníka a další, se však následně vysvětlují v novém světle či zůstávají nepodložené. Indonéská vláda však odmítá obvinění, že by nová nařízení měla sloužit k znovunastolení vojenské kontroly nad oblastí na úkor humanitární pomoci.

Doufejme, že prohlášení obou stran, indonéské armády i separatistického Hnutí za nezávislý Aceh, o prioritním postavení humanitární pomoci postiženým lidem v Acehu nabude své váhy a nezůstane jen u planých slov.