Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Naše finanční pomoc již dorazila do Acehu

( 0 Hlasů )

V úterý 11.1.2005 se do Banda Acehu dostala první finanční pomoc ze sbírky zorganizované sdružením Tenggara. Prvních několik tisíc korun již bylo použito pro nákup základních psacích potřeb a školních pomůcek pro děti z rodin, které přišly o veškerý majetek. Zahájení alespoň provizorní výuky pro děti je spolu s pokračováním vyprošťování mrtvých těl hlavní prioritou, na kterou se dobrovolníci podporovaní Tenggarou zaměřují. Další částku dostane skupina dobrovolníků v nejbližší době.

Sdružení Tenggara se kromě přímé podpory dobrovolníků zaměřuje na informování tuzemských humanitárních organizací o situaci v Indonésii a rovněž se aktivně podílí na přípravě rozvojové pomoci Acehu ve spolupráci s Českou katolickou charitou.

Murtala doufá, že už v pondělí by už mohla být zahájena jednoduchá školní výuka. Podle našich informací je zásobování základními potravinami a pitnou vodou přímo v Banda Acehu již dostatečné, ale lidé jsou stále plně závislí na dávkách od humanitárních organizací. Stále se jedná o prvky základní pomoci k přežití a je nejvyšší čas zahájit práce vedoucí k návratu k normálnímu životu. Právě zahájení pravidelné školní výuky a religiózní aktivity jsou významnými prvky, které přinášejí nadějí, že se tak stane brzy.

Výrazně horší situace je však na těžce zasaženém západním pobřeží, kde přílivové vlny smetly z povrchu země celé vesnice a veškeré přístupové cesty. Informace o počtu přeživších jsou velmi neúplné a s těmito oblastmi není téměř žádný kontakt. Do těchto míst existuje jediné spojení ze vzduchu, které zajišťují vrtulníky US Navy.

Podle posledních zpráv však indonéská vláda vyzvala zahraniční vojenské jednotky, aby do tří měsíců opustily Indonésii a začala omezovat pohyb cizinců mimo město Banda Aceh. Indonéská vláda to odůvodňuje obavou o bezpečnost cizinců ve spojitosti s působením povstaleckých jednotek GAM. Mezinárodní humanitární organizace však upozorňují, že podobné kroky mohou značně zdramatizovat situaci v těžce zasažených oblastech mimo centrum provincie, kde budou lidé plně odkázáni na pomoc od indonéské vlády.