Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Situace v Acehu je stále komplikovaná / Situation in Aceh is still very complicated

( 0 Hlasů )

Další zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy stupnice dnes v noci znovu rozhýbalo půdu v Acehu, kterou už tři dny zkrápí soustavný déšť a v celé oblasti hrozí další záplavy. To jsou poslední zprávy od našeho terénního pracovníka Murtaly. Přes nelehkou situaci však pokračuje se svojí skupinou v práci. Tenggara mu dnes odeslala první finanční částku z naší pomoci.

Another earthquake came to Aceh last night (this time, 6 degrees of Richter scale "only"). And there has been a heavy rain for past three days so the whole region stands in danger of further flooding. These are the latest news we received from our field co-worker Murtala. Despite such difficult situation, he and his small team continue working. Tenggara sent him first part of our financial help today.

Click to view the English text Click to view the English text
Click to view the English text

Situaci rovněž komplikují občasné zprávy o střetech mezi indonéskou armádou a skupinami z odbojného hnutí GAM (Hnutí za svobodný Aceh), které se navzájem osočují z přepadů humanitárních konvojů směřujících z Medanu. Zda je to pravda či jen cílená propaganda obou stran není jasné (obojí je možné). I Murtala však připouští, že v Banda Acehu je nyní méně bezpečno. Usilovné záchranné práce však naplno pokračují. Důležitou prioritou stále zůstává vyprošťování a odklízení mrtvých těl z trosek domů. Podle Murtaly stále ještě většina těl nebyla odklizena a stálé otřesy a déšť činní tuto práci nesmírně obtížnou.

Murtala měl konečně možnost se setkat se svou rodinou. Všichni jsou v pořádku, ale velmi špatně situaci snášejí psychicky. Jak nám včera řekl Murtala, jeho nejhorším zážitkem je, že se neustále setkává se svými sousedy a známými, které zemětřesení a vlna tsunami připravily o celé rodiny a majetek. Je to noční můra, která se ráno nerozplyne...

Murtalovi jsme již dopravili prostřednictvím našich indonéských přátel první urgentní finanční pomoc, kterou chce použít na nákup rýže pro ty, na které se nedostane z pomoci mezinárodních humanitárních organizací. Na cestě do Acehu jsou i další peníze z našeho konta přímé pomoci.


 

In addition to all troubles, the present situation might get even more complicated, according to the casual reports about ongoing skirmishes betweeen Indonesian army and separatist / "liberation" guerillas from Free Aceh Movement (GAM) who accuse each other of stealing humanitarian aid from convoys coming from Medan. Whether it is true, or just a kind of specific propaganda made by either of these two sides, is far from being clear by now (both versions are possible). Murtala admits, too, that the things in Banda Aceh are a little bit less safe now. Anyway, the intensive relief work moves forward at full speed. The very major task at this moment is the recovery and removal of dead bodies outside the house ruins. In Murtala´s opinion, most of the bodies have not been taken away as yet, in spite of relentless work over last days, and moreover, constant quakes and rains make this work a lot more difficult.

After tense days of uncertainty, Murtala finally had the opportunity to meet with his own family. Everybody is alive, but it is extremely difficult for them to cope with the situation mentally. As Murtala said, the worst ever experience he has to cope with, is to repeatedly meet his neighbours, unhappy beings who lost all their family members and very often all their property during the earthquake and subsequent tsunami attack. It is like a nightmare that is not to disappear overnight...

Thanks to the assistance of our Indonesian friends, we have been able to safely deliver the first urgent financial help to Murtala who will use it for buying more rice as the first thing, as the food arrivals from the international humanitarian organizations are not yet enough for everybody. Another amount of money is on the way to Aceh at this moment, as we just sent it from our account designed exclusively for the direct help there.

Our efforts in gathering support and financial aid (see article) for suffering families in Aceh meanwhile go ahead without interruption.