Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Studenti z Acehu se vracejí s pomocí do rodného kraje / Postižené Sumatře chce pomoci i Tenggara

( 0 Hlasů )

Organizátor skupiny dobrovolníků Murtala (27). Foto:Lucie Solfronková Organizátor skupiny dobrovolníků Murtala (27). Foto:Lucie Solfronková
Organizátor skupiny dobrovolníků Murtala (27). Foto:Lucie Solfronková

Murtala (27), původem z Banda Aceh, správního města indonéské provincie Nanggroe Aceh Darussalam, je studentem na indonéské vysoké škole umění v Padang Panjangu, provincie Západní Sumatra. V době před neštěstím pracoval na své diplomové práci a připravoval se na závěrečné zkoušky studia. Po ničivém zemětřesení a následných tsunami, které jeho město téměř srovnaly se zemí, zorganizoval ze studentů vysoké školy v Padang Panjangu dobrovolnický tým, který 31. prosince 2004 odjel pomáhat do Banda Acehu.


Návrat domů je nesmírně náročný. Práce dobrovolníků začíná odklízením stovek či tisíců tlejících mrtvých těl. Následovat budou zřejmě další rekonstrukční a sanitární práce, přičemž zběžný a velice předběžný odhad byl, že bude pracovat přibližně šest měsíců. Jeho rodina, kterou tvoří matka, otec a osm sourozenců, neštěstí přežila (část rodiny žila ve městě Meulaboh, jednom z nejhůře postižených měst ležícím na západním pobřeží Acehu), avšak z jejich hmotného majetku nezbylo absolutně nic. V současnosti se nacházejí v některém z provizorních sběrných uprchlických zařízení a děti jsou podle posledních zpráv nemocné v důsledku nedostatku potravin a mléka. Murtala neměl dosud (5.1.2005) žádnou možnost se s nimi setkat. O veškerém průběhu prací nás průběžně informuje, zatím pouze telefonicky, jelikož internetová síť zde byla ve velice špatném stavu i v době před neštěstím a v současnosti je zatím zcela mimo provoz.

Murtalu znám osobně od roku 2000, kdy jsem na výše zmíněné STSI (Vysoká škola indonéských umění) studovala v rámci stáže při oboru Indonésistika na FFUK. Od té doby jsme velice dobrými přáteli a potkávali jsme se průběžně i během mého dalšího studia v oblasti Západní Sumatry. Komunita studentů na STSI původem z postižené provincie Aceh čítá přibližně 30 lidí, z nichž několik znám velice dobře a patří k mým nejbližším přátelům. Mohla bych jmenovat například Faudzana (29), Jamaludina Syariefa (34), Rassyidina (26), Sullaimana Juneda (38) a několik dalších včetně jejich rodin, které jsme já a moji kolegové z indonésistiky měli možnost během našeho studia v Padang Panjangu navštívit. Většina z nich v současné době dobrovolně pomáhá při odstraňování následků katastrofy a při počátcích obnovy jejich zničených domovů.

Já i další členové sdružení Tenggara bychom chtěli pomoci a přispět jak k bezprostřednímu zabezpečení nejnutnějších životních potřeb našich nejbližších přátel a jejich rodin, tak i k dalšímu opětnému rozvoji. Za tímto účelem posíláme do zpustošeného Acehu finanční pomoc.

Mgr. Michaela Kupková je studentkou postgraduálního studia na oboru Etnologie na FF UK Praha