Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Zemětřesení v Jihovýchodní Asii: Největší přírodní katastrofa od výbuchu Krakatau

( 10 Hlasů )

Prezident Susilo Bambang Yudhoyono a jeho první těžká zkouška ve funkci - Foto: Kompas.com Prezident Susilo Bambang Yudhoyono a jeho první těžká zkouška ve funkci - Foto: Kompas.com
Prezident Susilo Bambang Yudhoyono a jeho první těžká zkouška ve funkci - Foto: Kompas.com

26.12.2004 postihla oblast Indického oceánu, Andamanského moře a Bengálského zálivu přírodní katastrofa obrovských rozměrů. Zemětřesení o síle 9.0 stupňů Richterovy stupnice s epicentrem v Indickém oceánu u severozápadního pobřeží indonéské Sumatry, cca 150 km západně od města Meulaboh v provincii Aceh, zvedlo přílivovou vlnu tsunami, která během několika hodin zpustošila nejen pobřeží samotného Acehu, severní Sumatry a nedalekých Nikobarských a Andamanských ostrovů, ale i pobřeží přes 1500 kilometrů vzdálené Srí Lanky, jižní Indie, jižního Thajska, SZ Malajsie, Malediv a dokonce i mnoho tisíc kilometrů vzdáleného Somálska.

Počet obětí je neuvěřitený. Sdělovací prostředky se zaměřily zejména na situaci v jižním Thajsku, kde mezi obětmi byli také zahraniční a možná i čeští turisté a na Srí Lance, která hlásí přes 10 000 obětí. Srí Lanka, zejména její jižní a jihozápadní pobřeží, je rovněž oblast s relativně rozvinutým turistickým ruchem.

Kdo ale vypoví očitá svěděctví o utrpení v původním epicentru celé katastrofy, od světa odříznuté indonéské provincii Aceh?

Odhady z prvního dne ještě hovořily o cca 4500 mrtvých, nyní je však jisté, že toto číslo bude ještě mnohem, mnohem vyšší. Oblast (resp. hlavní centra Acehu na SV pobřeží - Banda Aceh a Lhokseumawe) již navštívili indonéský viceprezident Jusuf Kalla a prezident Susilo Bambang Yudhoyono. Samotného prezidenta zastihlo zemětřesení v 5000 km vzdáleném Nabire v provincii Papua, kde o vánočních svátcích navštívil provizorní obydlí obětí jiného mnohem menšího zemětřesení, které oblast Nabire postihlo zhruba před měsícem. Yudhoyono přislíbil, že Aceh navštíví, avšak "nikoli ihned". V průběhu nejbližších hodin však se zprávami o strašné katastrofě zcela změnil názor a jel se o jejím rozsahu přesvědčit na vlastní oči. Mezitím stihl vyhlásit 3 dny "národní pohromy". Později označil nedělní zemětřesení za nejhorší přírodní katastrofu, která postihla Indonésii od výbuchu sopky Krakatau. Tento dějinný výbuch si v roce 1883 vyžádal desítky tisíc obětí zejména díky tsunami, která zpustošila pobřeží Z Jávy a J Sumatry. V pondělí večer (27.12.2004) již hovořil viceprezident Jusuf Kalla o možných 25 000 mrtvých....

Nyní se v thajském Phuketu, indickém Madrásu či jižním pobřeží Srí Lanky rozjíždějí záchranné práce, situace v Indonésii je však odlišná. Ze zpráv, které byly doposud k dispozici, vyplývá, že jen v metropoli Banda Aceh byla poničena či zničena polovina všech budov tohoto téměř půlmiliónového města. Nedaleké Lhokseumawe či Bireuen o tom nejsou o mnoho lépe, o osudu města Sabang na turistickém ostrově Pulau Weh nedaleko severního cípu Sumatry se můžeme pouze domýšlet. A nepřišla zatím prakticky žádná zpráva z ostrovů Simeulue, Nias či oblastí Meulaboh, Calang či Tapaktuan na západním pobřeží Acehu.

Celá věc je velmi komplikovaná faktem, že vzhledem k 18 měsíců trvající mohutné ofenzívě indonéské armády proti osvobozeneckému (či separatistickému) Hnutí za svobodný Aceh Gerakan Aceh Merdeka / GAM je v provincii vyhlášen tzv. Stav občanského ohrožení (Penguasaan Darurat Sipil či Civil Emergency Status), který dává mimořádné pravomoce bezpečnostním složkám, ale který byl využíván zejména pro zákaz vstupu cizinců, včetně humanitárních organizací a novinářů, na území provincie. Zákaz či omezení platila v této provincii i pro aktivity samotných občanů Indonésie. Proto z indonéského Acehu ještě stále chodí zprávy velmi pomalu, oblast západního pobřeží je "odříznuta od světa" i za normálního stavu...

Ledy se však hnuly i v "konfliktním" Acehu a indonéská vláda již po posouzení rozsahu katastrofy vstup zahraničních humanitárních organizací povolila. Je však otázkou, jak dlouho bude trvat, než se na nejpostiženější místa dostanou. Vláda již také vypravila 5 vojenských Herculesů, avšak zdá se, že toto množství pomoci nemůže postiženým oblastem stačit. TNI - indonéská armáda, která má v Acehu na 40 000 vojáků a povstalecká skupina GAM se dokonce dohodly na příměří a na účasti na záchranných pracích. Stále totiž panuje naděje, že je možné zachránit nějaké životy, které jsou stále ještě bezprostředně v ohrožení. Samotná indonéská armáda hlásí několik set obětí na životech, kdy tsunami smetla oddíl výsadkářů a na jiném místě kasárna speciálních policejních jednotek Brimob.

Za této situace je předčasné dělat jakékoliv závěry. Je ale přinejmenším jasné, že počet obětí mnohonásobně převýší počet obětí vleklého separatistického konfliktu. Záleží nyní na indonéské vládě, aby poskytla obyvatelům těžce zkoušeného Acehu účinnou humanitární a posléze i rozvojovou pomoc. Jedině tak má šanci zlomit nedůvěru místních civilních obyvatel, kteří byli dlouhá léta pouze rukojmími a nevinnými obětmi "hrátek" vojáků, povstaleckých ozbrojenců, zkorumpovaných politiků a přírodní bohatství drancujících podnikatelů, odsávajících Acežanům poslední zbytky loajality k Indonésii a naděje na jakékoliv budoucí zlepšení.

O situaci v Acehu i jiných postižených oblastech regionu bude TENGGARA.NET nadále informovat v nejbližší době.