Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Generál Yudhoyono prezidentem Indonésie

( 0 Hlasů )
Hádanka o tom, kdo bude indonéským prezidentem na příštích pět let, je rozluštěna. Ve druhém kole přímé volby prezidenta, ve kterém se vyzyvatel, bývalý generál Susilo Bambang Yudhoyono (zvaný "SBY") utkal s úřadující prezidentkou Megawati Sukarnoputri, nakonec k překvapení nedošlo a Paní Mega opouští po více než třech letech prezidentský piedestal.

Ačkoliv existují oprávněné obavy, že zvolení Yudhoyona bylo volbou "jednookého mezi slepými", Indonésané zvolili svého prezidenta demokraticky a bez jakéhokoliv násilí. V kontextu uplynulých pěti let, kdy byla země zmítána nejrůznějšími konflikty, se jedná o malý zázrak. Tvrzení, že "skutečným vítězem indonéských voleb jsou sami Indonésané" zní jako klišé, ale v tomto případě je stoprocentně pravdivé. Demokratické reformy z uplynulých let již bezpochyby zapustily své kořeny.

Po sečtení více než poloviny hlasů (definitivní výsledek se dozvíme 5.10.) se zdá, že SBY nad Megawati zvítězil přesvědčivým rozdílem 60:40. A to i přesto, že se za prezidentku postavili předseda největší parlamentní strany Golkar Akbar Tandjung (politickým krokem, který velmi připomínal českou "opoziční smlouvu") a úřadující viceprezident Hamzah Haz. Megawati měla rovněž možnost vést kampaň z pozice úřadující prezidentky a přesto prohrála. Jak je to možné?

Indonéští voliči osvědčili o mnoho více zdravého rozumu, než od nich skeptici očekávali. Předvolební rozdělení moci mezi Megawati a Akbarem Tandjungem (který si podporou poražené Megawati velmi nařízl i svojí větev) na Indonésany zapůsobilo daleko méně, než televizní záběry Yudhoyona, jak se účastní v jakartské chudinské čtvrti závodů v pytlích. Megawati zklamala naděje miliónů obyčejných lidí již během svého vládnutí a během předvolební kampaně si je populistickými gesty již nedokázala naklonit. Nutno říci, že ač poslední tři roky nepatřily v indonéské historii zdaleka k nejhorším, Indonésané se k ní otočili zády zcela po zásluze.

Volbou nového prezidenta se pro Indonésii otevírá nová kapitola. SBY musí naplnit své volební sliby a vypořádat se s četnými problémy, a to i za malé podpory parlamentu, ve kterém mají jeho sympatizanti menšinu. Golkar čeká pravděpodobně rozpad či přímo zánik, neboť sázka na (špatného koně) Megawati již způsobila Golkaru četné trhliny. Rovněž druhou největší stranu PDI-P čeká nemalé dilema: Megawati prohrála, kam s ní? Zdá se totiž, že osobnost Megawati bude pro svojí stranu (přinejmenším pro některé její ambicióznější politiky) od nynějška spíše přítěží.