Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Prezidentské volby: bez násilí a překvapení

( 0 Hlasů )
První kolo největší přímé volba prezidenta v historii proběhlo bez mimořádných incidentů. Vedoucí představitel jedné ze skupin zahraničních pozorovatelů, bývalý americký prezident Jimmy Carter, o indonéských prezidentských volbách prohlásil, že byly v pořádku a že je Indonésie příkladem dobré slučitelnosti islámu a demokracie.

Vyskytl se sice nečekaný problém, kdy mnozí voliči řádně nerozložili volební lístek a procvakli jej na dvou místech, čímž jich bylo několik miliónů znehodnoceno, ústřední volební komise však určila pravidla pro přezkoumání těchto situací a správné přiřazení hlasů, pokud to okolnosti umožňují. Regulérnost voleb tedy narušena nebyla. V současné době je již velké množství hlasů sečteno, probíhá sčítání poslední části. Definitivní výsledky budou známy do dvou týdnů, už nyní je však zřejmé, že žádný z kandidátů nezískal nutný padesátiprocentní počet hlasů potřebný pro vítězství v prvním kole. Proto se bude konat 2. kolo této volby, ve kterém se utkají dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů z prvního kola.

Zatím bylo sečteno přes tři čtvrtiny všech hlasů. Je téměř jisté, že se vítězem prvního kola prezidentských voleb stane penzionovaný generál a bývalý ministr Susilo Bambang Yudhoyono (SBY) - dosáhl přibližně 34% hlasů. Na druhém místě se umístila úřadující prezidentka Megawati Sukarnoputri s 26% hlasů. Třetí kandidát, generál Wiranto, má šanci na zvolení už pouze teoretickou, protože za současnou prezidentkou s 22% hlasů již zaostává- napínavého souboje typu "Gore- Bush" se zde asi nedočkáme. Amien Rais získá zřejmě kolem 14% hlasů, což není špatný výsledek. Viceprezident Haz propadl s pouhými 3% a dokonce se umístil poslední i ve všech provinciích.

Aktualizace (25.7.2004): Nyní je téměř jisté, že se příští indonéský prezident vzejde z dvojice "SBY" a "Mega". Oba kandidáti a jejich volební týmy již připravují strategii na druhé kolo, které by se mělo konat 20. září 2004. Ačkoliv se Susilo Bambang Yudhoyono vypracoval během půl roku z "obyčejného" ministra s okrajovými šancemi na prezidenský úřad na jasného vítěze prvního kola voleb, pozorovatelé indonéské scény soudí, že prezidentství zdaleka nemá v kapse. Jednak poněkud zaostal za předvolebními průzkumy, které mu přisuzovaly přes 45% hlasů, a jednak jeho soupeřka není zdaleka odepsaná. Její volební výsledek je poměrně překvapivý a propad její popularity se zřejmě zastavil či dokonce obrátil. U některých voličů se zřejmě mohl dokonce projevit dříve popisovaný jev "preference kandidáta v defenzívě" (což byla před volbami právě Ibu Mega).

Ve druhém kole bude záležet zejména na tom, zda se Yudhoyonovi podaří zachovat a znovu povzbudit vlnu popularity, která ho vynesla do současné pozice (volili jej voliči skutečně z celého politického, etnického a náboženského spektra, včetně např. významného procenta členů Nahdlatul Ulama) a jaké se oběma kandidátům podaří domluvit polické obchody. Zde má silnější pozici Megawati, protože její strana získala v parlamentních volbách oproti Yudhoyonově Partai Demokrat dvakrát více mandátů a je ve vztahu k ostatním hráčům na politické scéně protřelejší než SBY. Členové PDI-P si slibují mnohé zejména od podpory šéfa Golkaru Akbara Tanjunga, který se po neúspěchu Wiranta dostal opět na výsluní a cítí příležitost vytěžit z podpory osvědčené a pro něj celkem neškodné Megawati politický i osobní kapitál (připomeňme, že tento politik, předseda největší parlamentní strany a doposud i Dolní komory parlamentu, byl odsouzen soudy nižší i střední instance na 3 roky za kourupci a viny jej zprostil až indonéský Nejvyšší soud). Na svá báječná léta s Megawati si vzpomněl i stále vlivný Abdurrahman Wahid. Sice jí po tři roky nemohl doslova přijít na jméno, ale nyní se s ní setkal na "neformálním" setkání. I outsider prvního kola, Hamzah Haz, začal velkohubě mluvit o (zatím nespecifikované) "podpoře" jeho strany PPP.

Otázkou ovšem zůstává, zda voliči, kteří prokázali v oběma volbách nebývalou míru samostatného a nezávislého rozhodování, nebudou tyto politické obchody (zavánějící korupcí a předčasným rozdělováním "koryt") vnímat spíše negativně. Mnoho takových voličů nemusí k letošním třetím volbám přijít vůbec, jiní opět pravděpodobně osvědčí nezávislost a mohou opět volit proti duchu stranických pokynů. Vezmeme -li v úvahu hledisko méně neoblíbeného kandidáta, pak v tomto ohledu má větší šance penzionovaný generál SBY. Megawati má naopak možnost využívat své současné prezidentské funkce k populistickým gestům, jako bylo například nedávné ohlášení zvyšování platů státním úředníkům, plánované přidávání učitelům apod.

Druhé kolo voleb tedy nabízí poměrně zajímavý a vyrovnaný souboj a slušná až poněkud nudná kampaň prvního kola se může zanedlouho podstatně přiostřit, v sázce je mnoho a nejrůznější zájmy rozličných skupin se nyní soustřeďují jen na dvě osobnosti. Můžeme jen doufat, že nás indonéští voliči i potřetí příjemně překvapí.