Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Indonéština / Bahasa Indonesia

( 5 Hlasů )

Na rozlehlém území Indonésie se hovoří několika stovkami jazyků. Patří mezi ně jak jazyky geograficky odlehlých oblastí, kterými hovoří pouze několik stovek či tisíc lidí, tak i jazyky, kterými hovoří desítky miliónů obyvatel (např. javánština či sundánština). Zdálo by se, že tento jazykový babylon přináší mnohé problémy v komunikaci jednotlivých etnických (či jazykových) skupin, ale není tomu tak. (Téměř) všichni Indonésané se bez problémů dorozumí prostřednictvím společného jazyka bahasa Indonesia, indonéštiny.

Bahasa Indonesia je jazyk, který se vyvinul z malajštiny, která se za posledních několik staletí díky čilému obchodního ruchu rozšířila po celém indonéském souostroví. Indonéština přejala mnoho nových výrazů zejména z arabštiny, holandštiny, sanskrtu či angličtiny. Malajština však byla zachována a existuje jako samostatný jazyk, který je mateřštinou pro mnoho obyvatel zejména na Sumatře a západním Kalimantanu. Právě slovní zásoba je tím, co odlišuje indonéštinu od malajštiny (pokud lze vůbec mluvit o odlišení, tyto jazyky jsou si příbuznější než čeština a slovenština) a malajsijštiny, úředního jazyka Malajsie.

Cestovatele z česko-slovenských zemí (či z Evropy obecně) však nemusí tyto věci trápit. Indonéština je sice jazykem, který sice patří k nám vzdálené malajsko-polynéské jazykové skupině, avšak mezi "exotickými jazyky" patří k těm nejsnáze zvládnutelným! Indonésané s oblibou a hrdostí říkají, že jejich jazyk je nejsnadnějším jazykem na světě. Přehnanost tohoto tvrzení nedovedeme posoudit, jisté však je, že se indonéština vyznačuje velmi jednoduchou základní gramatikou bez časů, pádů, rodů apod., jednoduchou výslovností, která na rozdíl od anglicky hovořících nečiní Čechovi problémy, a zejména: píše se jako jeden z mála asijských jazyků latinkou!!

S trochou nadsázky lze říci, že základy indonéštiny (stavba věty, nejdůležitější fráze a základní okruh slovíček) lze zvládnout při určitém úsilí za pár týdnů. Indonésané Vám budou rozumět a velmi ocení snahu o komunikaci. Nezřídka Vám po prvních několika větách pochválí "plynulost" Vašeho projevu. ("Oh, sudah lancar bahasa Indonesia!"). Pro dosažení určité plynulosti při vysokém tempu hovorové indonéštiny je však ještě třeba dlouhé cesty.

Na našich stránkách uvádíme stručnou konverzační příručku s frázemi pro nejzákladnější situace na cestách po Indonésii. Jako bonus dáváme k dispozici indonésko-český slovníček cca 2600 výrazů (ke stažení v sekci Download). Slovník je volně šiřitelný, avšak prosíme o zachování původní formy. Připomínky a doplňky ke slovníčku či konverzaci, případně další podněty zasílejte prosím na e-mailovou adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 

Publikováno: 11 roků 2 měsíců Od bibr #30106
bibr's Avatar
Díky za slovníček a základy Indonéštiny! :-)
Zdraví Pavel z Bali :)
www.zivotnabali.cz/