Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Výuka indonéské hudby gamelan v Praze

( 0 Hlasů )

Hráč gamelanového orchestru, foto: Martin Točík Hráč gamelanového orchestru, foto: Martin Točík
Hráč gamelanového orchestru, foto: Martin Točík

Indonéské velvyslanectví v Praze bude od srpna tohoto roku pořádat bezplatný kurz hry na javánské nástroje gamelan. Pro zájemce o tento kurz a indonéskou hudbu jako takovou přinášíme několik základních informací o javánském gamelanu a o tom, jak je možné – a snadné - se na tento kurz přihlásit.


Co je gamelan?

Gamelan patří do rodiny gongových orchestrů, se kterými se setkáváme v Jihovýchodní Asii. Nástroje gamelanu jsou obvykle vyrobeny z bronzu, někdy se používá také měď či železo. Bohatě zdobené konstrukce jsou nejčastěji vyrobeny z teakového dřeva nebo ze dřeva tropického morušovitého stromu nangka (jackfruit či chlebovník).

Většina nástrojů může být rozdělena na vertikálně zavěšené gongy, horizontálně zavešené hrncovité gongy a metalofony. Vyskytuje se i několik dalších nástrojů, které nejsou vyrobené z bronzu (například bubny).

Ačkoli je gamelan často popisován jako perkusní orchestr, obsahuje také několik neperkusních prvků, mezi nimiž jsou nejdůležitější skupiny zpěváků a také dvoustrunné bodcové housle arabského původu, tzv. rebab.

Hudba gamelanu je integrální součástí představení stínového divadla wayang kulit, doprovází významné kulturní události i honosné svatby.

Původ gamelanu

S gamelanem se lze setkat hlavně na ostrovech Jáva a Bali ve středu indonéského souostroví. Pražský gamelan, který je ve vlastnictví Indonéského velvyslanectví, pochází ze střední Jávy a patří k druhu, na který se hrálo v královských městech Surakarta (Solo) a Yogyakarta (Yogya).

Historie gamelanu na Jávě je dlouhá a složitá, stejně jako historie královských rodů a království, které vládly tomuto rušnému tropickému ostrovu a odedávna gamelan formovaly. Traduje se, že první gamelan jménem Lokananta stvořil v roce 245 n.l. bůh Sang Hyang Guru, který sídlil na hoře Lawu na východ od Sola. Přestože se starobylé gamelany obvykle dědily z jedné královské generace na druhou jako posvátný symbol státu, tento gamelan se bohužel nezachoval. Za zmínku stojí také obrovský Gamelan Sekaten, na který se v Solu a Yogye dodnes hraje jedenkrát do roka u příležitosti oslav narození Proroka Muhammada.

Nástroje

Javánské gamelany se liší ve velikosti v závislosti na typu a počtu ladění. Existují dvě tóniny, slendro a pelog. Orchestr má buď jedno či druhé ladění, někdy obě. V takovém případě je počet nástrojů dvojnásobný.

Pražský gamelan je v tónině slendro, což znamená, že jeho ladění je pentatonické (obsahuje pět tónů se stejnými intervaly). Počet nástrojů v tomto orchestru je menší než je normálně obvyklé. Existují dvě možná vysvětlení: buď byl orchestr vyroben bez některých hlučnějších nástrojů, nebo se některé nástroje v průběhu doby ztratily.

Pražský gamelan obsahuje tyto nástroje:

Gong Ageng - nejvetší gong orchestru
Kumpul - různě velké zavešenéh bronzové gongy
Kenong - velké hrncovité gongy
Kethuk - samostatný plošší hrncovitý gong
Bonang Barung - gongová sada usazená na dřevěné konstrukci
Bonang Panerus - gongová sada usazená na dřevěné konstrukci, která je o oktávu vyšší
Slenthem - velký metalofon s bambusovými rezonátory
Gender - menší metalofon s bambusovými rezonátory
Kendhang Ageng - velký dvoustranný buben
Kendhang Ketipung - malý dvoustranný buben

Hudba

Gamelanová hudba má mnoho různých forem, z nichž některé jsou opravdu dlouhé a komplikované - zahrát jednu skladbu pak může trvat více než hodinu.

Nejjednodušší z instrumentálních forem gamelanu je tzv. Lancaran, kterým se při výuce javánské hudby obvykle začíná. V javánštině znamená slovo lancar „plynulý“. Skladby tohoto typu jsou obvykle charakteristické jasným tónem a živým tempem. Tvoří část gamelanového repertoáru, který se nazývá "hlučný" a hraje se při zahájení slavnostních příležitostí.

Gamelan v Praze

V roce 20003 založilo několik pražských nadšenců gamelanové hudby pod vedením anglického hudebníka Christophera Stonese sdružení Gamelan - sdružení přátel tradiční indonéské hudby. Sdružení se snaží propagovat gamelan a indonéskou hudbu vůbec v České republice. Ve spolupráci s Indonéskou ambasádou vystoupili hudebníci v rámci několika kulturních událostí, z nichž nejvýznamnější bylo otevření Pavilónu indonéské džungle v pražské zoo za účasti českého prezidenta Václav Klause. Neopakovatelnou atmosféru měl koncert v Jindřišské věži, kterým se hudebníci na nějaký čas se svým českým publikem rozloučili. Sdružení uspořádalo také několik seminářů javánské hudby pro žáky a studenty českých škol i pro pražskou veřejnost. Vaše případné dotazy o javánském gamelanu a činnosti sdružení zodpoví jeho předseda Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 

Pokud máte zájem naučit se pod vedením mladého učitele ze Surakarty hrát na nástroje gamelanu a porozumět tak více javánské hudbě a kultuře, zúčastněte se bezplatného kurzu, který bude od začátku srpna probíhat v prostorách Indonéského velvyslanectví. Veškeré další informace o kurzu budou postupně uveřejněny na webové stránce Indonéského velvyslanectví www.indonesian-embassy.cz či na stránkách sdružení Tenggara. Případné dotazy o průběhu kurzu Vám na telefonu 257 214 388 zodpoví pracovnice kulturního oddělení Indonéského velvyslanectví, Mgr. Soňa Čermáková.