Tenggara.net

Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí JV Asie

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Pavel Nedvěd vzorem pro indonéské děti

( 0 Hlasů )

Pavel Nedvěd v indonéské učebnici, foto: Martin Točík Pavel Nedvěd v indonéské učebnici, foto: Martin Točík
Pavel Nedvěd v indonéské učebnici, foto: Martin Točík

Česká republika = sepak bola neboli fotbal. Alespoň v Indonésii to tak platí. Pokud sdělíte Indonésanům, že pocházíte z Republik Ceko, 90% z nich vám okamžitě odpoví: „Ah, Ceko, sepak bola! Pafel Nedfed!" Někteří vám okamžitě dodají: „Jan Koller, Poborsky, Rosicky, Milan Barošššššš!!" A když vám dvanáctiletý kluk přeslabikuje i jméno Thomas Uj-fa-lu-ši, nevěříte vlastním uším. Přitom Indonésie je zemí, kde úroveň místní kopané vzbuzuje rozpačité úsměvy i u místních lidí, kteří jsou jinak na svoji zemi patřičně hrdí. Nadšení pro hru však její mizernou úroveň bohatě vyvažuje. Například o českých fotbalistech se učí děti už ve škole.


Fenomén Pavel Nedvěd

Následující fotografie je převzata z oficiální učebnice indonéského jazyka (Bahasa Indonesia) pro nižší střední školy SMP, 2.ročník, dle osnov pro rok 2004. Učebnice je určena pro čtrnáctileté studenty:

Pavel Nedvěd v učebnici pro střední školy, nakladatelsví Erlangga, foto: Martin Točík Pavel Nedvěd v učebnici pro střední školy, nakladatelsví Erlangga, foto: Martin Točík
Pavel Nedvěd v učebnici pro střední školy, nakladatelsví Erlangga, foto: Martin Točík

Pavel Nedvěd v učebnici pro střední školy, nakladatelsví Erlangga

V článku se mimo jiné píše o tom, že Pavel Nedvěd se stal v roce 2003 nejlepším hráčem Evropy, je nastíněna jeho skromnost, jelikož „toto ocenění rozhodně nečekal", zmíněna je i Sparta Praha, která s Nedvědem v čele zvítězila v roce 1996 v české lize.

Není se tedy co divit, že většina studentů, prodavačů smažené rýže, řidičů rikš (tzv. bečaků), bankovních úředníků i policistů se vás dříve či později otáže, zda se s Pavlem znáte a jestli jste sousedé. Já s úsměvem dodávám, že jsme kamarádi a v Republik Nedfed se vlastně všichni známe.

Vzpomínám si na příhodu z května minulého roku, kdy jsem cestoval na průzkumnou humanitární misi na Sumatru a v městečku Padang Panjang jsem se ocitl s nepříjemně vysokou teplotou. Byl jsem nucen vyhledat lékaře, na kterého jsem po indonésku „chvilku" čekal. S docházející trpělivostí jsem mu pak bez okolků sdělil, že mám teplotu téměř 39 stupňů a není mi zrovna nejlíp. Mladý lékař se však jen zadíval na mojí kartičku a pravil: „Oh, Ceko! Do you know Milan Baroš???"

Při nedávném zápase českých fotbalistů s Američany jsem seděl u počítače v úřadě guvernéra Yogyakarty a usilovně jsem se snažil poslat do Čech fotky pro náš benefiční koncert. Jaksi jsem pozapomněl, že už nejsou tři hodiny odpoledne, ale jedenáct večer a že je třeba sledovat naplánovaný fotbalový mač. Z usilovné práce mne vytrhl až telefon pana Ujanga, známého z dalekého Banda Acehu, od kterého jsem si před časem půjčoval motorku. Pravil: „Gratuluju! Češi vedou 1:0! Skvělé!" Přitom jsme se neviděli už téměř rok...

Jan Koller na titulní stránce indonéských novin, foto: Martin Točík Jan Koller na titulní stránce indonéských novin, foto: Martin Točík
Jan Koller na titulní stránce indonéských novin, foto: Martin Točík

Jan Koller na titulní stránce indonéských novin

Fotbal na televizních obrazovkách

Fotbal na indonéských obrazovkách běží v přímých přenosech každý večer a kvůli časovému posunu vlastně i každou noc. Vysílací práva v Indonésii vlastní televize SCTV, která veřejnost očekáváním fotbalu masíruje už rok. V indonéské televizi jsou totiž ostře sledovány i relativně nezajímavé zápasy z evropských ligových soutěží, jako například Palermo-Udine či Southampton-Blackburn, natož pak Piala Dunia 2006, světový šampionát, který přitahuje pozornost téměř stejně, jako například měsíc půstu Ramadán!

Řikšaři a kolemjdoucí sledují fotbal ve warungu ve městě Yogyakarta, foto: Helena Rantimin Řikšaři a kolemjdoucí sledují fotbal ve warungu ve městě Yogyakarta, foto: Helena Rantimin
Řikšaři a kolemjdoucí sledují fotbal ve warungu ve městě Yogyakarta, foto: Helena Rantimin

Řikšaři a kolemjdoucí sledují fotbal ve warungu ve městě Yogyakarta

„Odborníci na fotbal“ a jeho kvalita

První moderátorkou fotbalových pořadů na SCTV se stala Titiek Suharto, dcera bývalého dlouholetého prezidenta. Chtěla zřejmě získat popularitu a očistit jméno Suharto, které zde v poslední době čelí ostré kritice kvůli pozastavení soudního procesu s bývalým prezidentem kvůli jeho vetchému zdraví. Naštěstí se však záhy ukázalo, že Suhartova dcera je možná schopná spolu s otcem rozkrádat státní peníze, nikoliv však moderovat fotbal, a tak byli televizní diváci po dvou dnech dalších zasvěcených komentářů paní Suhartové ušetřeni.

Fotbalové přenosy na SCTV nejsou komentovány indonésky, ale jsou z nějakého záhadného důvodu ponechány v původním anglickém znění, kterému Indonésané vesměs nerozumí. O přestávkách však moderátoři zvou do studia „odborníky", kteří se snaží oslnit diváky svými znalostmi a do nekonečna rozebírají nejrůznější detaily taktiky, kvalit hráčů a podobně, což je těžko pochopitelné v zemi, která sama zatím nevyprodukovala žádného hráče či trenéra mezinárodních kvalit.

Indonéští fotbalisté jsou pro hru talentovaní a rozhodně jim nechybí nadšení. Hlavním problémem rozvoje totoho sportu však zůstává zcela nekompetentní management fotbalových mužstev a jakákoliv podpora ze strany státu. Týdeník Tempo ve svém aktuálním vydání připomíná událost před několika měsíci, kdy se indonéské kluby Arema Malang a Persipura Jayapura probojovaly až do celoasijského poháru, avšak musely být diskvalifikovány, neboť Indonéská fotbalová federace (PSSI) zapomněla za tyto kluby v řádném termínu podat přihlášky.

 

Publikováno: 15 roků 1 týden Od Tok #1161
Tok's Avatar
Toto vlákno je o článku: Pavel Nedvěd vzorem pro indonéské děti

Starší komentáře (omlouváme se za tento "netradiční" způsob přenesení ze starší verze webu):

Komentář ze dne: 22.06.2006 14:20:05
Autor: ikan hiu ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript )
Titulek: Krasny clanek

Martinovi patri podekovani za tento krasny clanek. Fandovstvi Indonesanu je obrovske a obdiv nejen k ceskym hracum pro nasince az nepochopitelny.
Clovek, ktery fotbal zase az tolik nesleduje bude v Indonesii udivene koukat, protoze i mali kluci znaji nase hrace vc. toho v jakych klubech kopou atd.
Kdyz na mne kdesi na Floresu mistni pokrikovali Sparta Praha, tak me to opravdu dost potesilo.
Fotbal indonesane sleduji i mimo mistrovstvi sveta, evropske ligy bezi v mistni televizi v primem prenosu, tj. v indonesii behem hluboke noci. Presto maji obrovskou sledovanost.
Jeste jednou diky za trefny clanek.


Komentář ze dne: 29.06.2006 12:39:44
Autor: Teddy ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript )
Titulek: Indonesky fotbal je docela dobry

Persebaya Surabaya, PSMS Medan, Persija Jakarta nebo Manokwari Papua jsou docela dobry fotbalovy tymy Indonesie a nejsou pro usmev.
Martine Indonesky fotbal je dobry, akorat je tam mala disciplina a to ti muze potvrdit i "VELKY MAG" Masopust, ktery tam trenoval a osobne se tam se mnou casto setkaval v minulosti. Jinak clanek je vyborny.

ahoj

TeddyKomentář ze dne: 29.06.2006 22:32:42
Autor: Tok (@)
Titulek: Re: Indonesky fotbal je docela dobry

Teddy, vsak jsem opatrne rekl "ze vzbuzuje usmevy i u mistnich lidi" a to je preci pravda. Malokde totiz existuje takovy nepomer mezi intenzitou fandeni a samotnou kvalitou hry. A mistni to vedi a obcas si z indoneskeho fotbalu delaji legraci. A s tou disciplinou to mas pravdu...hraci jsou docela behavi a snazivi, to se urcite neda uprit, ale obecne nejaky systematicky rozvoj chybi.

Ja tedy odbornik na fotbal nejsem, tak bych nerad nekomu krivdil.

Martin / Tok